Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Armia Krajowa

Patron Szkoły

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił – aż do ofiary życia mego.

Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.

Tak mi dopomóż Bóg”.

-  Rota przysięgi Żołnierzy Armii Krajowej

 

 

Armia Krajowa - AK, to konspiracyjna siła zbrojna polskiego państwa podziemnego, działająca w czasie II wojny światowej, pod okupacją niemiecką i sowiecką w granicach sprzed 1 września 1939 roku i poza nimi. Armia Krajowa to najsilniejsza armia podziemna na terenie Europy, jaka działała w tym czasie. Z Armią Krajową wiążą się tak ważne w historii działania zbrojne jak: akcja „Burza”, Akcja pod Arsenałem czy Powstanie Warszawskie.

Armia Krajowa i jej zakonspirowani żołnierze, to siła zbrojna polskiego państwa podziemnego, jaka narodziła się w czasach II wojny światowej w celu wyzwolenia kraju.

Kiedy w styczniu 1944 r. Armia Czerwona weszła na tereny Polski, żołnierze wchodzący w skład AK rozpoczęli współpracę z Rosjanami. Chociaż cieszyli się doskonałą opinią dowódców, a ich męstwo i odwaga często były chwalone, szybko zdali sobie sprawę, iż marsz wojsk ZSRR nie przyniesie Ojczyźnie niczego dobrego. Wiedzieli oni, iż nie mogą liczyć na suwerenność Polski po wyparciu Niemców. Desperackim krokiem mającym na celu zwrócenie uwagi świata (aliantów) na trudną sytuację kraju, było podjęcie decyzji o rozpoczęciu powstania warszawskiego. Heroiczna walka z Niemcami  na ulicach stolicy, gdy Armia Czerwona, pomimo iż znajdowała się w pobliżu, nie udzieliła Polakom pomocy, stanowiła nie tylko próbę zrzucenia niemieckiego jarzma, ale również pokazania światu niezgody na decydowanie o Polsce bez Polski.

Armia Krajowa została rozwiązana 19 stycznia 1945 r. Nowy rząd (AK była związana z Rządem RP na uchodźstwie) rozpoczął działania prześladowcze, eliminując (zabijając, zsyłając w głąb Rosji) niechętnych komunizmowi członków konspiracyjnej organizacji bojowej.

AK działając w konspiracji wzięła na siebie ciężar walki z niemieckim okupantem. Bohaterstwo wielu żołnierzy wchodzących w jej skład nie tylko pomagało zadawać wrogom znaczne straty, ratować więźniów, wychowywać kolejne pokolenia w duchu patriotyzmu i troski o ojczyznę, lecz także – co ma nie mniejsze znaczenie – zachować prawdę o Polsce z okresu II wojny światowej, skoro najpierw Niemcy, a później komunistyczne władze ZSRR i Polski Ludowej tworzyły propagandowy obraz rzeczywistości, posługując się m.in. mitem zbawczej Armii Czerwonej, umniejszając rolę Polaków w pokonaniu Niemców oraz wysuwając różnorodne oskarżenia mające na celu zupełnie zniszczyć dumę narodową i patriotyczną miłość do ojczyzny.

 

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

 

Data dodania: 2022-11-22 22:19:01
Data edycji: 2023-11-08 00:48:13
Ilość wyświetleń: 946

Galeria

Galeria naszych zdjęć
Więcej informacji

Dzwonki

Rozkład dzwonków w Zespole Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie
Więcej informacji

Kalendarz

Programy i projekty

Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej