Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Armia Krajowa stanowiła zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego. Powstała z przemianowania Związku Walki Zbrojnej rozkazem Naczelnego Wodza, gen. Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku. Walczyła przeciw dwóm okupantom - niemieckiemu i sowieckiemu. O wyjątkowości Armii Krajowej stanowiły państwowy i obywatelski charakter, a także wielowymiarowa forma walki - propagandowym wywiadowcza i przede wszystkim zbrojna.
Armia Krajowa prowadziła walkę z wrogiem w warunkach nasilającego się terroru okupantów, bez odpowiednich środków finansowych, infrastruktury wojskowej, wystarczającej liczby broni i odpowiedniej liczby kadry oficerskiej. Stanowiła wielotysięczną organizację zarówno wojskową, jak i ideową, grupującą przyjacielskie zespoły, uformowane na kształt militarny i gotowe poświęcić życie dla sprawy oraz obrony towarzyszy broni (np. Akcja pod Arsenałem).
Żołnierzy Armii Krajowej cechował głęboki patriotyzm. Jej trzon stanowiła młodzież wychowana w kulcie niepodległości i gotowa ponosić ofiarę w imię tego ideału. W społecznym odczuciu członkowie konspiracji uważani byli za najlepszą część polskiego społeczeństwa. Mimo represji okupantów przez cały okres wojny nie brakowało ochotników do walki za wspólną sprawę.
Członkowie Armii Krajowej (jak i innych organizacji wojskowych o charakterze niepodległościowym) byli bohaterami, o których poświęceniu mamy obowiązek pamiętać, o tę pamięć dbać i zachowywać ją dla następnych pokoleń. Szczególnie dziś, gdy przez liczne środowiska antypolskie szeroko propagowana jest kłamliwa narracja historyczna o AK i całym Polskim Państwie Podziemnym. Nie możemy się na nią godzić.
Data dodania: 2022-02-14 13:55:58
Data edycji: 2022-02-14 23:59:48
Ilość wyświetleń: 382

Galeria

Galeria naszych zdjęć
Więcej informacji

Dzwonki

Rozkład dzwonków w Zespole Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie
Więcej informacji

Kalendarz

Programy i projekty

Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej