Czcionka:

A+A-

Kontrast:

28 Pułk Strzelców Kaniowskich - oddział piechoty Wojska Polskiego II RP; zasłużony w walkach na frontach o wolność i niepodległość kraju.

28 Pułk Strzelców Kaniowskich - oddział piechoty Wojska Polskiego II RP; zasłużony w walkach na frontach o wolność i niepodległość kraju.

   ,,Bój pod Kaniowem, w chwili największych zwycięstw Niemców na zachodzie i wschodzie, miał ogromne znaczenie polityczne i moralne dla całego narodu polskiego, jako protest orężny przeciw przemocy okupantów, jedynej podówczas, niezależnej Polskiej Siły Zbrojnej.”

                                                                                                                                         - Henryk Babiński.

 

28 Pułk Piechoty Strzelców Kaniowskich   zwany też Pułkiem „Dzieci Łodzi” to oddział piechoty, przynależny do Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w okresie międzywojennym. Funkcjonował w latach 1919 -1939, wchodząc w skład 10 Dywizji Piechoty, stacjonującej w Okręgu Korpusu nr IV z  siedzibą w Łodzi.

      Zapisał się w piękny sposób na kartach historii Polski,  uczestnicząc w czterech wojnach o  kształt ustrojowy i terytorialny II Rzeczypospolitej w latach 1919 – 1921:

- z Czechami o Śląsk Cieszyński;

- z Ukraińcami o Lwów i Galicję Wschodnią;

- z Litwinami o Wilno i Wileńszczyznę;

- z Rosją Sowiecką o przyszłość naszego państwa i zachowanie świeżo odbudowanej niepodległości.

    Tytuł honorowy „Kaniowskich”, przypisany 28 Pułkowi Piechoty decyzją Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego, z dn. 26 sierpnia 1919 r., upamiętnia fakt uczestnictwa żołnierzy – założycieli Pułku w legendarnej bitwie pod Kaniowem na Ukrainie, gdzie  w maju 1918 r.- połączone siły Legionów Polskich ( II Brygady ), walczących dotąd po stronie Niemiec i monarchii Austro-Węgierskiej,  i II Korpusu Wschodniego – polskiej formacji wojskowej, dotąd działającej u boku Rosji, stoczyły walkę z Niemcami i Austriakami z  jednej, a rosyjskimi bolszewikami z drugiej strony.

    Dla pokolenia uczestników I wojny światowej Kaniów został na zawsze symbolem postawienia oporu zbrojnego wszystkim trzem mocarstwom zaborczym, toteż po roku 1919, gdy zaczęły powstawać liczne jednostki odrodzonego Wojska Polskiego, wszystkie pułki, zakładane przez ocalałych uczestników bitwy pod Kaniowem, otrzymywały tytuł honorowy „Kaniowskich”.

   28 Pułk Strzelców Kaniowskich odegrał w latach międzywojennych ważną rolę, nie tylko stanowiąc podstawę garnizonu łódzkiego ,ale stanowiąc czynnik integrujący społeczeństwo miasta i aglomeracji Łódź wokół tematyki patriotycznej i proobronnej.

    Na początku II wojny światowej wchodził w skład Armii „Łódź” walcząc na linii Warty i  Widawki, a następnie wycofując się przez sześć powiatów do Modlina, gdzie 28 września 1939 r. ,okrążony przez Niemców, złożył broń.

 

Oprac. Zbigniew Zagajewski.

Data dodania: 2022-12-02 12:51:35
Data edycji: 2022-12-04 18:53:01
Ilość wyświetleń: 51

Galeria

Galeria naszych zdjęć
Więcej informacji

Dzwonki

Rozkład dzwonków w Zespole Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie
Więcej informacji

Kalendarz

Programy i projekty

Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook