Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Armia Krajowa - podziemna armia polska; największa formacja zbrojna działająca w czasie II wojny światowej w okupowanej Europie.

Armia Krajowa - podziemna armia polska; największa formacja zbrojna działająca w czasie II wojny światowej w okupowanej Europie.

„Nas nie stanie, lecz Ty nie zaginiesz, pieśń Cię weźmie, legenda przechowa.

Wichrem chwały w historię popłyniesz Armio Krajowa.”

 

                                                                                    - Zbigniew Kabata ps. Bobo

 

W dniu 14 lutego 1942 roku w Londynie rozkaz Wodza Naczelnego i Premiera Rzeczypospolitej Polskiej – generała broni Władysława Sikorskiego – przemianował działający od listopada 1939 roku Związek Walki Zbrojnej w Armię Krajową, która zawsze była częścią Wojska Polskiego.

Armia Krajowa podczas II wojny światowej była główną i najbardziej ofiarną częścią Polskich Sił Zbrojnych – była fenomenem walczącej Europy. Największa podziemna ochotnicza armia liczyła w okresie realizacji planu Burza w 1944 roku około 390 tys. żołnierzy.

Do walki z Armia Krajową Niemcy skierowali dużą ilość dywizji wojska i policji, których w decydujących momentach zabrakło im na froncie wschodnim. Armia Krajowa była zaciekle zwalczana zarówno przez hitlerowski Wermacht jak i sowiecką Armię Czerwoną. Przez wiele powojennych lat żołnierze Armii Krajowej byli prześladowani, więzieni i mordowani przez komunistyczny aparat terroru w Polsce Ludowej. Czyniono wszystko aby zohydzić i zatrzeć imię Armii Krajowej.

A jednak pozostała we wdzięcznej pamięci Narodu.

Data dodania: 2022-12-02 13:57:27
Data edycji: 2022-12-04 18:52:41
Ilość wyświetleń: 60

Galeria

Galeria naszych zdjęć
Więcej informacji

Dzwonki

Rozkład dzwonków w Zespole Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie
Więcej informacji

Kalendarz

Programy i projekty

Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook