Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

My pamiętamy

My pamiętamy

77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna Polskiego Podziemia.

Powstanie posiada dwa oblicza. Z jednej strony niebywałego bohaterstwa jego uczestników (często młodych chłopców i dziewcząt, którzy niejednokrotnie bez broni musieli ruszyć do walki z niemieckim okupantem), a także poświęcenia ludności cywilnej - z drugiej strony kompromitującego braku wyobraźni politycznej, nieodpowiedzialności i ignorancji pomysłodawców Powstania, którzy posłali w bój słabo uzbrojonych młodych ludzi ze znaczenie potężniejszym przeciwnikiem. Żołnierze AK zaufali przywódcom Powstania, że poprowadzą ich do zwycięstwa, a ci poprowadzili ich do z góry przewidywanej klęski. Leopold Okulicki na naradzie Komendy Głównej AK w lipcu 1944 mówił: „Musimy się zdobyć na czyn, który wstrząśnie sumieniem świata. W Warszawie mury się będą walić i krew poleje się strumieniami, aż opinia światowa zmusi rządy trzech mocarstw do zmiany decyzji z Teheranu”. Słowa te świadczą nie tylko o braku odpowiedzialności, ale wręcz o szaleństwie. Dowódcy AK zdawali sobie sprawę, że Powstanie od strony militarnej nie może się powieść i miało być tylko rozpaczliwym wyrazem sprzeciwu wobec zniewalania Polski przez Sowiety.

Obowiązująca do dziś poprawność polityczna, która niestety jest silnie umocowana również w naukowym dyskursie historycznym utrudnia rzetelną analizę i refleksję o Powstaniu Warszawskim. Nadal silne są tendencje do usprawiedliwiania i przedstawiania jako „bohaterów” dowódców AK, którzy świadomie podjęli decyzję o z góry przegranej walce i pchnęli kwiat polskiej młodzieży do samobójczego boju. W naszej szkole jednak nie idziemy tą drogą i pamiętamy o prawdziwych BOHATERACH, o wszystkich uczestnikach Powstania, często rówieśnikach naszych uczniów, którzy z umiłowania wolności i Ojczyzny byli dla Niej i przyszłych pokoleń gotowi poświęcić wszystko. Są dla nas wielkim wzorem i to Ich chcemy upamiętniać.

Dziś mieliśmy do tego okazję podczas uroczystości zorganizowanych przez Stowarzyszenie Polska Myśl Patriotyczna Łask. Uczniowie ZSM-T w Ostrowie wzięli udział w Mszy Św. w parafii rzymskokatolickiej Wniebowzięcia NMP w Kolumnie, następnie złożyli kwiaty pod pomnikiem Szarych Szeregów na placu noszącym imię tej konspiracyjnej Organizacji Harcerzy ZHP i oddali honory wojskowe.

Autor: Ł. Mikła

Data dodania: 2021-08-01 22:08:43
Data edycji: 2021-08-01 22:15:39
Ilość wyświetleń: 498

Galeria

Galeria naszych zdjęć
Więcej informacji

Dzwonki

Rozkład dzwonków w Zespole Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie
Więcej informacji

Kalendarz

Programy i projekty

Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej