Czcionka:

A+A-

Kontrast:

My pamiętamy

My pamiętamy

77 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie, największy zryw niepodległościowy Armii Krajowej i największa akcja zbrojna Polskiego Podziemia.

Powstanie posiada dwa oblicza. Z jednej strony niebywałego bohaterstwa jego uczestników (często młodych chłopców i dziewcząt, którzy niejednokrotnie bez broni musieli ruszyć do walki z niemieckim okupantem), a także poświęcenia ludności cywilnej - z drugiej strony kompromitującego braku wyobraźni politycznej, nieodpowiedzialności i ignorancji pomysłodawców Powstania, którzy posłali w bój słabo uzbrojonych młodych ludzi ze znaczenie potężniejszym przeciwnikiem. Żołnierze AK zaufali przywódcom Powstania, że poprowadzą ich do zwycięstwa, a ci poprowadzili ich do z góry przewidywanej klęski. Leopold Okulicki na naradzie Komendy Głównej AK w lipcu 1944 mówił: „Musimy się zdobyć na czyn, który wstrząśnie sumieniem świata. W Warszawie mury się będą walić i krew poleje się strumieniami, aż opinia światowa zmusi rządy trzech mocarstw do zmiany decyzji z Teheranu”. Słowa te świadczą nie tylko o braku odpowiedzialności, ale wręcz o szaleństwie. Dowódcy AK zdawali sobie sprawę, że Powstanie od strony militarnej nie może się powieść i miało być tylko rozpaczliwym wyrazem sprzeciwu wobec zniewalania Polski przez Sowiety.

Obowiązująca do dziś poprawność polityczna, która niestety jest silnie umocowana również w naukowym dyskursie historycznym utrudnia rzetelną analizę i refleksję o Powstaniu Warszawskim. Nadal silne są tendencje do usprawiedliwiania i przedstawiania jako „bohaterów” dowódców AK, którzy świadomie podjęli decyzję o z góry przegranej walce i pchnęli kwiat polskiej młodzieży do samobójczego boju. W naszej szkole jednak nie idziemy tą drogą i pamiętamy o prawdziwych BOHATERACH, o wszystkich uczestnikach Powstania, często rówieśnikach naszych uczniów, którzy z umiłowania wolności i Ojczyzny byli dla Niej i przyszłych pokoleń gotowi poświęcić wszystko. Są dla nas wielkim wzorem i to Ich chcemy upamiętniać.

Dziś mieliśmy do tego okazję podczas uroczystości zorganizowanych przez Stowarzyszenie Polska Myśl Patriotyczna Łask. Uczniowie ZSM-T w Ostrowie wzięli udział w Mszy Św. w parafii rzymskokatolickiej Wniebowzięcia NMP w Kolumnie, następnie złożyli kwiaty pod pomnikiem Szarych Szeregów na placu noszącym imię tej konspiracyjnej Organizacji Harcerzy ZHP i oddali honory wojskowe.

Autor: Ł. Mikła

Data dodania: 2021-08-01 22:08:43
Data edycji: 2021-08-01 22:15:39
Ilość wyświetleń: 45

Galeria

Galeria naszych zdjęć
Więcej informacji

Dzwonki

Rozkład dzwonków w Zespole Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie
Więcej informacji

Kalendarz

Programy i projekty

Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook