Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Rocznica Sowieckiej agresji na Polskę

Rocznica Sowieckiej agresji na Polskę
Wrzesień jest miesiącem, który w Polakach ożywia skojarzenia historyczne z wojną 1939 r.
17 IX 1939 r., opierająca się od ponad dwóch tygodni agresji niemieckiej Rzeczpospolita, otrzymała „cios w plecy” ze strony ZSRS, który wkraczając na polskie Kresy Wschodnie realizował postanowienia podpisanego 23 VIII 1939 r. paktu Ribbentrop-Mołotow dotyczące podziału terytorium II RP.
Nasz kraj doświadczył największego konfliktu w dwudziestym stuleciu inaczej niż większość Europy. Z polskiej perspektywy oczywistym jest, że wystąpiły w nim trzy odrębne strony: ZSRS, Niemcy oraz alianci, których częścią była Rzeczpospolita. Związek Sowiecki był równie zbrodniczym
i barbarzyńskim agresorem jak III Rzesza, jednym z głównych prowodyrów wojny światowej i uczestniczącym w niej od początku, a nie od czerwca 1941 r., jak twierdziła komunistyczna propagandowa historiografia, a którą dziś wiernie, jako prawdę historyczną, rozpowszechniają obecne władze w Moskwie. Symbolem tej współpracy sąsiadów II Rzeczypospolitej, prowadzącym do kolejnego rozbioru naszego państwa, stały się wspólna defilada oddziałów niemieckich i sowieckich w Brześciu nad Bugiem i podpisany w Moskwie 28 września 1939 r. układ o przyjaźni i granicach pomiędzy III Rzeszą a ZSRS.
Podobnie jak agresor niemiecki, Sowieci stosowali wobec polskiej ludności bezwzględny terror i represje: aresztowania działaczy politycznych, społecznych, przedstawicieli administracji, inteligencji, duchowieństwa, służb mundurowych. Okupant zorganizował cztery masowe wywózki polskich obywateli w głąb ZSRS do niewolniczej pracy w kołchozach i łagrach, a wobec pozostałych prowadzono systematyczną sowietyzację rękami NKWD. Symbolem stalinowskich zbrodni w tamtym okresie stał się mord polskich oficerów w Katyniu w kwietniu 1940 r.
Polska, choć należała do grona zwycięskich aliantów, mimo iż polski żołnierz przelewał krew niemal na wszystkich frontach II wojny, wyszła z konfliktu przegrana, zrujnowana i pozbawiona politycznej samodzielności na rzecz uzależnienia od ZSRS. To z kolei było jedną z przyczyn zakłamania prawdy historycznej na temat sowieckiej okupacji Kresów Wschodnich z lat 1939-1941,
a także o rzeczywistości wojennej w ogóle, za którą odpowiedzialność ponoszą dwa zbrodnicze totalitaryzmy, a nie jeden. Ów błąd jest szeroko rozpowszechniony i ma silną pozycję w narracji historycznej nie tylko w samej Rosji. W dużej mierze zadecydowały o tym czynniki geopolityczne (udział Sowietów w pokonaniu nazizmu) oraz promowanie przez dekady stalinowskiej wersji historii w wielu krajach Europy Zachodniej za sprawą ślepo zafascynowanych komunistyczną utopią lewicowych intelektualistów.

 

Data dodania: 2021-09-19 01:40:12
Data edycji: 2021-09-28 01:53:27
Ilość wyświetleń: 506

Galeria

Galeria naszych zdjęć
Więcej informacji

Dzwonki

Rozkład dzwonków w Zespole Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie
Więcej informacji

Kalendarz

Programy i projekty

Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej