Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Wybieramy Patrona Szkoły

Wybieramy Patrona Szkoły
Rozpoczęliśmy prezentacje kandydatów z udziałem ekspertów.
Dziś kandydat instytucjonalny - 28 Pułk Strzelców Kaniowskich  w mistrzowskiej opowieści p. Zbigniewa Zagajewskiego. To była prawdziwa uczta dla ducha. Lekcja historii, wykwintnej polszczyzny i kindersztuby. 
 

28 Pułk Piechoty Strzelców Kaniowskich zwany też Pułkiem „Dzieci Łodzi” to oddział piechoty, przynależny do Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w okresie międzywojennym. Funkcjonował w latach 1919 -1939, wchodząc w skład 10 Dywizji Piechoty, stacjonującej w Okręgu Korpusu nr IV z  siedzibą w Łodzi.

      Zapisał się w piękny sposób na kartach historii Polski,  uczestnicząc w czterech wojnach o  kształt ustrojowy i terytorialny II Rzeczypospolitej w latach 1919 – 1921:

- z Czechami o Śląsk Cieszyński;

- z Ukraińcami o Lwów i Galicję Wschodnią;

- z Litwinami o Wilno i Wileńszczyznę;

- z Rosją Sowiecką o przyszłość naszego państwa i zachowanie świeżo odbudowanej niepodległości.

    Tytuł honorowy „Kaniowskich”, przypisany 28 Pułkowi Piechoty decyzją Wodza Naczelnego Józefa Piłsudskiego, z dn. 26 sierpnia 1919 r., upamiętnia fakt uczestnictwa żołnierzy – założycieli Pułku w legendarnej bitwie pod Kaniowem na Ukrainie, gdzie  w maju 1918 r.- połączone siły Legionów Polskich ( II Brygady ), walczących dotąd po stronie Niemiec i monarchii Austro-Węgierskiej,  i II Korpusu Wschodniego – polskiej formacji wojskowej, dotąd działającej u boku Rosji, stoczyły walkę z Niemcami i Austriakami z  jednej, a rosyjskimi bolszewikami z drugiej strony.

    Dla pokolenia uczestników I wojny światowej Kaniów został na zawsze symbolem postawienia oporu zbrojnego wszystkim trzem mocarstwom zaborczym, toteż po roku 1919, gdy zaczęły powstawać liczne jednostki odrodzonego Wojska Polskiego, wszystkie pułki, zakładane przez ocalałych uczestników bitwy pod Kaniowem, otrzymywały tytuł honorowy „Kaniowskich”.

   28 Pułk Strzelców Kaniowskich odegrał w latach międzywojennych ważną rolę, nie tylko stanowiąc podstawę garnizonu łódzkiego ,ale stanowiąc czynnik integrujący społeczeństwo miasta i aglomeracji Łódź wokół tematyki patriotycznej i proobronnej.

    Na początku II wojny światowej wchodził w skład Armii „Łódź” walcząc na linii Warty i  Widawki, a następnie wycofując się przez sześć powiatów do Modlina, gdzie 28 września 1939 r. ,okrążony przez Niemców, złożył broń.

 

Pozostałe kandydatury w zakładce Patron Szkoły

 

Data dodania: 2022-12-01 22:35:22
Data edycji: 2022-12-04 19:35:02
Ilość wyświetleń: 322

Galeria

Galeria naszych zdjęć
Więcej informacji

Dzwonki

Rozkład dzwonków w Zespole Szkół Mundurowo-Technicznych w Ostrowie
Więcej informacji

Kalendarz

Programy i projekty

Więcej informacji
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej